Jadranská torta

Prvý korpus nevyšiel, šľahačka sa zhrčkavela, ale nakoniec všetko dobre dopadlo 🙂

Suroviny:

Cesto: 3 ks vajcia, 60 g práškového cukru, 60 g hladkej múky, 20 g kakaa, 2 PL oleja

Krém: 200 ml mlieka, 70 g krupicového cukru, 20 g maizeny, 1 žĺtok, 50 g pomletých lieskových orieškov, 150 g masla, (mne sa zdal sladký preto som priliala aj rum)

Šľahačka: 250 ml smotany na šľahanie 33% a 1 ČL cukru

Postup:

Cesto: 3 žĺtky vyšľaháme do peny s 30 g práškového cukru, do bielkov nasypeme zvyšný cukor a spravíme sneh. Zľahka premiešame a po lyžiciach pridávame múku, potom kakao a na záver 2 lyžice oleja. Vylejeme do formy vyslanej papierom na pečenie a pečieme pri teplote 175 stupňov 25-30 minút.

Prvý krát som vymiešala celé vajcia s cukrom a pridávala ďalšie suroviny, ale cesto bolo najskôr riedke a tieklo z pod formy a po upečení bol korpus strašne tvrdý.

Krém: do hrnca postupne pridávame mlieko, cukor, maizenu, žĺtok a miešame, kým nezačne mlieko vrieť a krém hustnúť. Keď vychladne, ale nie úplne, pridáme maslo a na záver pomleté orechy. Našla som v receptoch, že orechy treba najskôr opiecť na panvici, ale mne sa nechcelo a aj tak bol dobrý. Priliala som cca. 1 dcl rumu, lebo sa mi zdal sladký.

Prvú šľahačku som robila z 500 ml smotany na šľahanie, 2 stužovačov šľahačky, 1 PL cukru, neodhadla som čas a zachvíľu bola samá hrudka. Zbehla som do obchodu a druhý pokus bol z 250 ml smotany, 1 ČL cukru bez stužovača a táto sa podarila a aj množstvo stačilo.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s