Pearl Harbor je ešte stále aktívna základňa a preto nie sú povolené batohy ani kabelky. Pri kupovaní lístkov nám pán poradil kde začať a kde skončiť, aby sme všetko stihli a neblúdili zbytočne. Začali sme múzeami, pozreli sme si film a loďou sme sa presunuli na ich najväčšiu pýchu USS Arizona Memorial – pamätník postavený na vraku najväčšej lode, ktorá bola pri útoku na Pearl Harbor potopená. Tvárili sa veľmi prísne ohľadom fotenia a kamerovania, ale nikto to nebral vážne – máme všetky potrebné fotky.
Ďalej sme prešli cez park s rôznymi pamätníkmi, naobedovali sa a pokračovali k ponorke USS Bownfin Submarine. Aj samotní námorníci museli mať ponorku, tak veľa izieb a tam málo životného priestoru.
Areál je obrovský a na ďalšie zastávky nás vzal shuttle bus. Na námornej lodi Battleship Missouri Memorial sú sprievodcovia, ktorí chodia so skupinkami, ale my nie sme až takí nadšenci a radšej sme to prešli na vlastnú päsť a rýchlejšie. Nachodili sme kilometre a opäť bolo možné vidieť ako sa na lodi žilo, pracovalo, zabávalo, spalo,…
Na všetkých letákoch boli aj lietadlá, ktoré sme ale nikde nevideli. Smutní a unavení sme nasadli na shuttle bus, aby nás odviezol späť. Zrazu však odbočil inam ako sme čakali a doviezol nás k Pacific Aviation Museum – múzeu letectva. Historické lietadlá, vrtuľníky, autá, všetko ako z prospektov. Múzeum tvorili dva veľké letecké hangáre a ten druhý bol ten z filmu 🙂
Jeden z tých únavnejších dní. Občas nás viac ako veci v múzeách bavilo sledovať ako to prežívajú ľudia naokolo. Pomer amerických, japonských a čínskych turistov bol približne vyrovnaný.