Waterfall Lúčky

V Lúčkach a okolí sme boli už niekoľkokrát a veľmi sa nám tu páči. Na malom území sa nachádzajú kúpele, vodopád a neďaleko aj prírodný wellness. Tento krát sme sa sem vybrali kvôli vodopádu, ale začneme pekne poporiadku.

V lete roku 2008 kúpele slávnostne otvorili nový AQUA – VITAL Park, ktorý je v prevádzke celoročne. Pred niekoľkými rokmi sme ho navštívili po jednom z vystúpení a veľmi dobre nám to padlo.

Samotný vodopád je nádherný. Popravde sme nečakali až 12 m vysoký kaskádovitý vodopád. Na mieste sme zistili, že od roku 1974 patrí medzi národné prírodné pamiatky a leží uprostred dediny. Samotná Lúčanka neobsahuje veľké množstvo minerálov, ale jej prítoky, ktoré „prispeli“ k výzdobe vodopádu, sú sadrovcovo-zemité teplice.

Milo nás prekvapili kvalitné ľadové plochy a takýchto klzísk pod holým nebom sme našli hneď niekoľko.

Keď sme boli v tejto oblasti nemohli sme obísť ani neďalekú obec Kalameny, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí Chočských vrchov. Minerálne vrty s termálnou vodou až 34° C si domáci obyvatelia upravili do podoby jazierka s rozmermi asi 20x10m. Tento “prírodný wellness” je vyhľadávaný nielen domácimi, ale aj turistami z celého Slovenska, Čiech, Poľska a iných krajín, pre svoje blahodárne účinky na organizmus. Prírodné kúpanie má svoje čaro, tiež sme si to už vyskúšali, tentokrát sme sa len prešli po okolí, ale určite sa ešte vrátime.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s